Kredyt konsumencki – pieniądze na różne wydatki

W dzisiejszych czasach wiele gospodarstw domowych decyduje się na kredyt. Kierują tym różne motywy, często związane z kupnem wymarzonego domu, założeniem bądź poszerzeniem działalności gospodarczej.  Najczęstszym jednak powodem, dla którego ludzie decydują się na pożyczkę, są powody niezwiązane z hipoteką, czy pracą. Kredyty konsumenckie cieszy się niezwykłą popularnością.

Zanim zaciągniesz kredyt konsumencki

Mogą zapewnić ekskluzywne wakacje w egzotycznym kraju, ekspresowy remont kuchni, czy choćby nowy sprzęt AGD. Kredyt konsumencki wydaje się atrakcyjną możliwością patrząc przez pryzmat czasu. Pieniądze z pożyczki uzyska się o wiele łatwiej i szybciej niż te, które skrupulatnie trzeba odkładać co miesiąc.

Podjęcie kredytu powinno być przemyślaną decyzją. Nie tylko mając na uwadze swoją zdolność finansową (choć to oczywiście powinien być pierwszy punkt w „rachunku sumienia”), ale również który bank wybrać. Zdolność kredytową można sprawdzić korzystając z kalkulatora zdolności kredytowej, które są dostępne na stronach internetowych. Czym się kierować wybierając bank.

Jak wybrać ofertę bankową

Najważniejszą sprawą jest tutaj odróżnienie oprocentowania nominalnego od rzeczywistego, a warto zaznaczyć, że w reklamach banki chwalą się tym pierwszym. Powód jest bardzo prosty – oprocentowanie nominalne jest niższe. Nie zawiera żadnych dodatkowych opłat, jak ubezpieczenie za kredyt i inne opłaty, które klient ponosi zawsze. Dlatego najważniejszym współczynnikiem do porównywania ofert kredytowych jest RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania), który mówi o tym, jakie koszta faktycznie poniesie kredytobiorca w ciągu roku.

Internet oczywiście nie zawodzi przy pomocy i w tym temacie. Serwisy oferują również darmowe kalkulatory kredytowe i rankingi kredytowe porównujące oferty bankowe. Wpisując popularną frazę „kredyt konsumencki ranking”, w jeszcze bardziej popularnej przeglądarce, można dowiedzieć się wielu, przydatnych i niezbędnych informacji, które pomogą podjąć decyzję dotyczącą kredytu.